آموزش برنامه نویسی اصفهان
خانه » آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان

آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان

آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان در حال ‌حاضر بیش‌ از هر زمان دیگری حائز اهمیت است. شاید این موضوع را ندانید اما امروزه عمده سرمایه جهان در زمینه it و کامپیوتر قرار دارد. در زمینه کامپیوتر نیز بیشترین درآمد  به شرکت‌های تولید کننده نرم‌ افزار و فناوری اطلاعات اختصاص داده‌ شده است. طی چند سال گذشته نیز بیشتر کسب‌ و کار ها خود را مکانیزه کرده و از کامپیوتر، اپلیکیشن، نرم ‌افزار ها و وب‌ سایت ها برای گسترش خود استفاده کردند. از این‌ رو می ‌توان گفت که برنامه‌ نویسی یکی از پر تقاضا ترین و پردرآمد ترین مشاغل در سراسر جهان به حساب می ‌آید. این موضوع نیز باعث شده تا آموزش برنامه ‌نویسی از پرتقاضا ترین حرفه‌ ها در سراسر دنیا باشد. لازم است بدانید که اکثر کشورهای مهاجر پذیر نیز برای مهاجرت کاری رشته برنامه‌ نویسی را به‌ شدت می ‌پذیرند.

 از تمامی موارد می‌توان نتیجه گرفت که یافتن بهترین آموزشگاه برنامه ‌نویسی اصفهان برای یادگیری این حرفه تا چه حد مورد توجه می ‌باشد.  با توجه به این ‌که امروزه دوره‌ های آموزشی متنوعی برگزار می ‌شود، یافتن بهترین آموزشگاه برنامه نویسی ممکن است کاری چالش ‌برانگیز باشد. اگر شما نیز علاقه ‌مند به یادگیری این حرفه هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، پیشنهاد می‌ شود که ادامه این مطلب را از دست ندهید.

اهمیت یادگیری برنامه نویسی

 در ابتدا باید بگوییم که برنامه‌ نویسی شامل انواع و زبان‌ های مختلفی می‌ شود. به‌ منظور یادگیری برنامه ‌نویسی در ابتدا لازم است تا علاقه خود را شناخته و با ویژگی هر یک از  زبان ‌های برنامه‌ نویسی آشنا شوید. با توجه به این موارد می‌توانید زبان مورد نظر خود را برای برنامه‌ نویسی و یافته و جهت یادگیری آن اقدام کنید. پیش ‌از بررسی اهمیت آموزش برنامه‌ ریزی اصفهان بد نیست توضیح ساده‌ ای را درمورد این حرفه داشته باشیم. به عبارت ساده برنامه نویسی شامل نوشتن یکسری دستورات در یک سیستم هوشمند است. به‌ دلیل این‌ که کامپیوتر  تنها از داده ‌های صفر یا یک را می‌ فهمد. استفاده از این زبان برای انسان دچار دشوار بود و در نتیجه نیاز به برنامه ‌نویسی اهمیت پیدا می ‌کند. به‌ منظور توسعه و اجرای برنامه‌ های کامپیوتر از زبان واسطی به ‌نام زبان برنامه‌ نویسی استفاده می ‌شود.

همچنین دانشگاه دانشگاه پوتوماک واشنگتن با انتشار مقاله‌ای به اهمیت یادگیری برنامه نویسی در زندگی روزمره اشاره کرده است:

Why should I learn programming? Learning programming can help you develop problem-solving skills, open up career opportunities, foster creativity, automate tasks, and promote personal development. Coding is important in real life because it allows you to create software, websites, and applications that improve our lives in various ways. It is essential for businesses, governments, and individuals to keep up with the fast-paced technological advancements of the world.

ترجمه: چرا باید برنامه نویسی یاد بگیرم؟ یادگیری برنامه نویسی می تواند به شما در توسعه مهارت های حل مسئله، باز کردن فرصت های شغلی، پرورش خلاقیت، خودکارسازی وظایف و ارتقای توسعه شخصی کمک کند. کدنویسی در زندگی واقعی مهم است زیرا به شما امکان می دهد نرم افزار، وب سایت و برنامه هایی ایجاد کنید که زندگی ما را به طرق مختلف بهبود می بخشد. برای کسب‌وکارها، دولت‌ها و افراد ضروری است که با پیشرفت‌های سریع فناوری جهان همراهی کنند.

زبان برنامه نویسی چیست؟

به معنی تبدیل دستورالعمل‌ های کامپیوتر به فرمی بوده که یک ماشین بتواند آن را به‌ خوبی بفهمد. برنامه ‌ها به زبان خاصی تا حدی به زبان انسان نزدیک نوشته خواهند شد. اغلب برنامه‌ ها به زبان انگلیسی هستند که خواندن و نوشتن آن‌ ها برای انسان‌ ها راحت ‌تر می ‌شود. زمانی‌ که فرد برنامه ‌نویس کدی را بنویسد، این کد کامپایل شده و تبدیل به یک فایل می ‌شود که کامپیوتر بتواند به‌ خوبی آن را اجرا کند. با توجه به این موارد زبان‌ های مختلف مختلفی روی کار آمده ‌است که هر یک دارای ویژگی‌ های مختص به خود هستند. اگر بخواهیم در دنیای واقعی علم برنامه ‌نویسی را مثال بزنیم، باید این‌ گونه بگوییم که  تمامی وسایل هوشمند اطراف ما همانند تلفن همراه و ساعت‌های هوشمند ماکروویو و… از طریق برنامه‌ نویسی کار می ‌کنند. حتی آسانسوری که سوار آن می‌ شوید و دکمه هر یک از طبقات را فشار می ‌دهید نیز از طریق برنامه‌ نویسی دستور های شما را اجرا می ‌کند.

 

پر کاربرد ‌ترین زبان ‌های برنامه‌ نویسی

پر کاربردترین زبان های برنامه نویسی

در رابطه با آموزش برنامه‌ نویسی اصفهان بهتر است با پرکاربردترین زبان‌ های برنامه ‌نویسی آشنا شوید. این باعث شده تا شما بتوانید با توجه به علاقه، نیاز و هدفی که دارید، بهترین زبان را برای یادگیری انتخاب کنید. از گذشته تا به امروز زبان‌ های برنامه‌ نویسی زیادی روی کار آمده‌ اند که محبوب بودند. اما در حال‌ حاضر نه کاربردی هستند و نه دیگر محبوبیت دارند. اکثر این زبان‌ ها با گذشت زمان منسوخ شده ‌اند. اما بهترین و کاربردی ‌ترین زبان ‌های برنامه ‌نویسی در حال ‌حاضر عبارتند از:

۱. زبان برنامه ‌نویسی پایتون

 به طور کلی پایتون یک زبان برنامه ‌نویسی سطح بالا به حساب می ‌آید که می‌توانید با یادگیری آن درآمد بالایی را کسب کنید. پایتون در اغلب زمینه ‌های برنامه‌ نویسی همانند وب‌ سایت، ساخت اپلیکیشن، بازی، هوش مصنوعی و کارهای محاسباتی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. یادگیری زبان پایتون برای برنامه ‌نویسی نسبت‌ به دیگر زبان‌ های برنامه ‌نویسی آسان ‌تر بوده و می ‌توان از طریق آن فرصت‌ های شغلی بی ‌شماری را در کشور و سراسر جهان به دست آورد.

در مقاله‌ای از سایت code academy پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی خوب برای یادگیری مبتدیان معرفی شده است:

what are good first coding languages? Python’s often recommended as a great programming language for beginners because of its concise, readable syntax and wide array of uses. Similarly, JavaScript’s popularity, versatility, and excellent documentation make it another good choice. Either language is a great option as they support multiple programming styles and approaches to problem-solving.

ترجمه: اولین زبان های کدنویسی خوب چه هستند؟ Python اغلب به عنوان یک زبان برنامه نویسی عالی برای مبتدیان توصیه می شود زیرا سینتکس مختصر و خوانا و طیف وسیعی از کاربردها دارد. به طور مشابه، محبوبیت، تطبیق پذیری و مستندات عالی جاوا اسکریپت آن را به انتخاب خوبی تبدیل کرده است. هر کدام از این زبان ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا از چندین سبک برنامه نویسی و رویکردهای حل مسئله پشتیبانی می کنند.

۲. زبان برنامه‌ نویسی جاوا اسکریپت

در آموزش برنامه نویسی اصفهان  یکی دیگر از مهم‌ ترین زبان ‌های برنامه ‌نویسی جاوا اسکریپت می ‌باشد. در زمان گذشته این زبان تنها برای فرانت اند استفاده می ‌شد. اما در حال‌ حاضر برای توسعه بک اند نیز به ‌وفور از جاوا اسکریپت استفاده می‌ کنند. این زبان برنامه ‌نویسی دارای طرفداران زیادی در ایران بوده و می ‌تواند موقعیت‌های شغلی زیادی را برای شما داشته باشد. از جمله زبان‌ های محبوب جاوا اسکریپت می‌توان به تایپ اسکریپت اشاره کرد. این زبان برنامه‌ نویسی نیز در میان کسب ‌و کار های مختلف محبوبیت زیادی دارد.

۳. زبان جاوا در آموزش برنامه نویسی اصفهان

 در چند سال اخیر جاوا به‌ منظور توسعه محصولات در قسمت‌های بانک ‌داری استفاده می ‌شد. اما امروزه برای ساخت اپلیکیشن ‌های اندروید و همچنین توسعه وب سرورها، این زبان انتخاب اول برنامه نویسان است.

۴. زبان برنامه ‌نویسی PHP

در آموزش برنامه‌ نویسی اصفهان زبان PHP نیز دارای محبوبیت زیادی است. در واقع شما با یادگیری زبان PHP در کلاس برنامه نویسی اصفهان می ‌توانید فرصت ‌های شغلی زیادی را کسب کنید. یادگیری آموزش پی اچ پی در اصفهان به افرادی توصیه می ‌شود که هیچ ‌گونه پیش ‌نیازی از برنامه ‌نویسی نداشته و می‌خواهند در کمترین زمان ممکن یک وب ‌سایت را با کد نویسی طراحی کنند.

۵. زبان‌های برنامه ‌نویسی سی  C

 زبان‌های برنامه‌ نویسی C نیز د کاربرد گسترده ‌ای داشته و همچنان محبوبیت دارند. زبان‌ های برنامه‌نویسی خانواده C در آموزش  برنامه‌  نویسی اصفهان جایگاه ویژه ‌ای دارند. این زبان ها در زمینه‌ های گوناگون همانند توسعه نرم ‌افزار، بازی، توسعه مرورگرها و حتی برنامه ‌های بانکی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. زبان‌های خانواده C توسط کمپانی مایکروسافت طراحی ‌شده و در حوزه‌ های متعدد کاربردی هستند. در حال‌ حاضر اکثر شرکت ‌های ایران نیز از زبان‌ های سی شارپ استفاده می ‌کنند. همچنین زبان C# برای توسعه بازی هم و برنامه‌ های متنوع کاربرد گسترده ‌ای دارد.

۶. زبان برنامه ‌نویسی GO

 یکی دیگر از محبوب ‌ترین زبان‌ های برنامه ‌نویسی در آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان زبان برنامه‌ نویسی گو یا همان golang است. این نوع زبان نوعی برنامه ‌نویسی متن باز بوده که به‌ منظور تولید نرم ‌افزارهای راحت و کاربردی استفاده می ‌شود. طی چند سال گذشته زبان go  با مزایایی که دارد برای وظایف چندرشته ‌ای نظیر پردازش بهینهT فرایند موازیT سرعت بالا در مواقع ضروری گسترش پیدا کرده ‌است. اکثر کارشناسان برنامه‌ نویسی، GO را زبان برنامه ‌نویسی آینده می ‌دانند که می ‌توان در آن موقعیت‌ های شغلی بی‌ شماری را پیدا کرد.

 بازار کار برنامه ‌نویسی در ایران چگونه است؟

 همان ‌طورکه در ابتدای مطلب گفته شد،برنامه ‌نویسی یکی از پردرآمدترین شغل‌ ها در سراسر جهان است. این باعث شده تا آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان  اهمیت زیادی پیدا کند.به ‌طور کلی اگر به‌ دنبال پیدا کردن و یادگیری بهترین زبان برنامه ‌نویسی در ایران و درآمد بالا هستید، باید این را بدانید که یک زبان برنامه ‌نویسی نمی‌تواند به ‌تنهایی پولساز باشد. در گام اول شناسایی نیازمندی ‌ها و بازار کار و سپس علاقه شما مهم است که باعث شد تا از برنامه ‌نویسی درآمد بالایی را بدست بیاورید.  شما می ‌توانید در هر یک از زبان‌های گفته‌ شده به یک شخص حرفه‌ ای تبدیل شده و به درآمد بالا برسید.

درمورد درآمد برنامه‌ نویسی نمی‌توان به‌ طور دقیق مبلغی را بیان کرد. چرا که هر سطحی از یادگیری برنامه ‌نویسی در هر یک از زبان‌ها دارای درآمد مختص به خود است. اما برای ‌این که بتوانید از این حرفه درآمد داشته باشید، بهتر است تا بهترین دوره برنامه ‌نویسی اصفهان را پیدا کرده و در یادگیری خود تلاش کنید. این ‌گونه می‌توانید در مدت زمانی مشخص به یک برنامه‌ نویس حرفه‌ ای تبدیل شده و به درآمد های بالا در این حرفه برسید.

فواید آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان

فواید آموزش برنامه نویسی اصفهان

 اکثر افراد دوست دارند با تمامی مشکلاتی که پیش رو دارند، به‌ صورت منطقی بر خورد کنند. آموزش برنامه‌ نویسی اصفهان به شما کمک می‌ کند تا بتوانید تمامی راه‌ حل‌های موجود را شناخته و و آن‌ ها را با اولویت‌ بندی استفاده کنید. شاید برای بسیاری از افراد برنامه ‌نویسی یک سرگرمی باشد. چرا که دنیای برنامه‌ نویسی بسیار بزرگ و گسترده بوده و می‌توان برای محصولات دیجیتالی مختلفی همانند بازی، سایت، برنامه‌ های نرم‌افزاری و حتی ربات از آن استفاده کرد.

آموزش برنامه‌ن ویسی اصفهان باعث شده تا میزان احتمال به آلزایمر نیز کاهش پیدا کند. ازسوی دیگر نیز این حرفه آینده بسیار درخشانی داشته و نسبت ‌به مشاغل دیگر به درآمد بالاتری دارد. امروزه برنامه ‌نویسی یکی از پر تقاضا ترین مشاغل جهان می ‌باشد. برخلاف تصور عموم که احساس می ‌کنند این حرفه اشباع شده  است، اما باید بدانید که برنامه نویسی  دارای گستردگی زیادی بوده و تقریباً می ‌توان گفت که اکثر کسب‌ و کارها برایش گسترش خود به یک برنامه ‌نویس حرفه ‌ای احتیاج دارند. بنابراین اگر اشتیاق و علاقه کافی را برای یادگیری برنامه ‌نویسی دارید، تردید نکرده و هر چه سریع ‌تر در بهترین آموزشگاه برنامه ‌نویسی در اصفهان ثبت‌ نام کنید.

چگونه بهترین آموزشگاه برنامه ‌نویسی در اصفهان را پیدا کنیم؟

 در ابتدای مطلب نیز به این موضوع اشاره کردیم که این روزها دوره‌ های آموزش برنامه ‌نویسی زیادی در اصفهان برگزار می ‌شود و همین باعث شد تا یافتن بهترین آموزشگاه تا حدودی سخت باشد. برای ‌این که بتوانید بهترین آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان را پیدا کنید، بهتر است چند فاکتور را در نظر داشته باشید. این فاکتورها عبارتند از:

 • مدرس دوره: قطعاً یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سنجش میزان اعتبار کلاس برنامه ‌نویسی، تخصص و تجربه مدرس آن دوره ها می ‌باشد. مدرس نامناسب می‌ تواند اشتیاق شما را برای یادگیری برنامه‌ نویسی از بین ببرد. بنابراین بهتر است در زمان انتخاب یک آموزشگاه به‌ خوبی درمورد مدرس های دوره آموزش برنامه ‌نویسی تحقیق کنید.
 • پشتیبانی دوره: به ‌منظور این‌ که بتوانید به مهارت مناسبی در برنامه‌ نویسی برسید باید همیشه تمرین کرده و  آزمون ‌و خطا داشته باشید. درنتیجه وجود پشتیبانی در دوره‌ های آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان بسیار مهم است.
 • برگزاری آزمون‌های مستمر: یکی دیگر از فاکتورهایی که برای انتخاب کلاس برنامه ‌نویسی اصفهان باید به آن توجه داشته باشید، برگزاری آزمون‌ ها اس.ت لازم است بدانید که امتحان یکی از فاکتورهای مهم برای دوره‌ های برنامه ‌نویسی به حساب می ‌آید. بنابراین کلاس‌های آموزشی صرفاً نباید جنبه آموزشی داشته و باید افراد را در چالش‌های مختلف برای یادگیری برنامه‌نویسی قرار دهد.
 • آموزش زبان‌ های برنامه ‌نویسی پرکاربرد: همان ‌طورکه گفتیم بسیاری از زبان ‌های برنامه ‌نویسی منسوخ شده و دیگر کاربرد ندارند. برای آموزش برنامه‌ نویسی اصفهان نیز به این مورد توجه کنید که آموزشگاه حتماً جدیدترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌ نویسی را همانند پایتون، جاوا اسکریپت و…. را به شما آموزش دهد.

 با توجه به این موارد می‌ توانید بهترین آموزشگاه برنامه ‌نویسی در اصفهان را پیدا کرده و در مدت زمان مشخص به یک برنامه ‌نویس حرفه ‌ای تبدیل شوید.

لیست بهترین آموزشگاه های برنامه نویسی در اصفهان

نام آموزشگاهمحدودهتلفن
آموزشگاه برنامه نویسی رادمان فرنودبلوار کشاورز۰۹۱۳۷۷۳۴۴۶۰
آموزشگاه برنامه نویسی پدیده تجارتشیخ صدوق شمالی۰۳۱۳۶۶۲۸۵۰۹ / ۰۳۱۳۶۶۳۷۹۲۰
آموزشگاه برنامه نویسی کار و کمپبلوار کشاورز۰۹۱۳۰۱۶۸۱۵۰
آموزشگاه برنامه نویسی باربدمیدان آزادی۰۳۱۳۶۶۹۲۷۲۷ / ۰۳۱۳۶۶۹۳۷۳۷
آموزشگاه برنامه نویسی فیمرداویج۰۹۱۹۰۱۹۴۱۰۱ / ۰۳۱۹۱۰۰۲۳۴۹
آموزشگاه برنامه نویسی مدرسخانه اصفهان۰۳۱۳۴۲۱۴۸۷۷ / ۰۹۰۳۶۶۹۶۵۵۵
آموزشگاه برنامه نویسی فکر جوانتوحید میانی۰۳۱۳۶۲۴۰۳۸۵ / ۰۳۱۳۶۲۸۱۷۲۵

 قیمت کلاس ‌های برنامه ‌نویسی در اصفهان

 یکی دیگر از مواردی که در آموزش برنامه ‌نویسی اصفهان به آن توجه می ‌شود، شهریه کلاس‌ های برنامه‌ نویسی است. می ‌توان گفت که هزینه کلاس برنامه ‌نویسی به عوامل مختلفی بستگی داشته و نمی‌توان به‌ طور دقیق توضیح خاصی را درمورد آن  ها بیان کرد. هر یک از زبان ‌های برنامه ‌نویسی دارای هزینه خاصی هستند. از سوی دیگر نیز مدت زمان یادگیری هر یک از این زبان‌ها نیز با یکدیگر متفاوت بوده که به شکل مستقیم در قیمت کلاس برنامه‌نویسی در اصفهان تأثیرگذار خواهد بود.  در صورتی ‌که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درمورد هزینه ‌ها دارید، می‌توانید با کارشناسان ما  ارتباط برقرار کنید.

سخن پایانی

هر چه رو به جلو پیش می رویم، اهمیت یادگیری برنامه نویسی بیشتر می شود. در میان حرفه های متعدد، برنامه نویسی یکی از پر درآمد ترین حرفه ها در سراسر جهان است. به طور کلی برنامه نویسی دنیای گسترده ای داشته و متشکل از زبان های مختلفی می شود. هر یک از زبان های برنامه نویسی دارای ویژگی هایی بوده و می توانند فرصت های کاری زیادی را برای شما داشته باشند. در نتیجه بهتر است تا برای بهره مندی از آموزش برنامه نویسی اصفهان تردید نکرده و هرچه سریع تر جهت ثبت نام در دوره های برنامه نویسی آموزشگاه رادمان فرنود اقدام کنید.

سوالات متداول آموزش برنامه نویسی در اصفهان

برنامه نویسی چیست و چرا یادگیری آن مهم است؟

برنامه نویسی فرآیند نوشتن دستورالعمل هایی است که به کامپیوترها می گویند چگونه کار کنند. این یک مهارت ارزشمند است زیرا به شما امکان می دهد نرم افزار، وب سایت، برنامه های تلفن همراه و موارد دیگر را ایجاد کنید. تقاضا برای برنامه نویسان در حال افزایش است و این یک حرفه پردرآمد است.

چه زبان های برنامه نویسی را باید یاد بگیرم؟

زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد، اما برخی از محبوب ترین آنها عبارتند از:

 • پایتون: یک زبان همه کاره که برای یادگیری آسان است و برای طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله وب سایت ها، برنامه های علمی و یادگیری ماشین استفاده می شود.
 • جاوا اسکریپت: زبانی که برای ایجاد وب سایت های تعاملی استفاده می شود.
 • جاوا: زبانی که برای توسعه برنامه های اندرویدی و نرم افزارهای سازمانی استفاده می شود.
 • PHP: زبانی که برای ایجاد وب سایت های پویا استفاده می شود.
 • C++: زبانی قدرتمند که برای توسعه بازی ها، برنامه های کاربردی و سیستم های تعبیه شده استفاده می شود.

هزینه دوره های برنامه نویسی چقدر است؟

هزینه دوره های برنامه نویسی بسته به زبان برنامه نویسی، مدت زمان دوره و اعتبار آموزشگاه متفاوت است. با این حال، به طور کلی می توانید انتظار داشته باشید که بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان برای یک دوره برنامه نویسی بپردازید.

چگونه می توانم یادگیری برنامه نویسی را شروع کنم؟

 1. بفهمید که چرا می خواهید کدنویسی را یاد بگیرید.
 2. ابتدا انتخاب کنید که کدام زبان برنامه نویسی را می خواهید یاد بگیرید.
 3. در دوره های آنلاین شرکت کنید.
 4. آموزش های ویدئویی را تماشا کنید.
 5. کتاب و کتاب الکترونیکی بخوانید.
 6. از ابزارهایی استفاده کنید که یادگیری کدنویسی را آسان تر می کند.
 7. نحوه کدنویسی دیگران را بررسی کنید.
 8. پروژه های کدنویسی را کامل کنید.

آموزش برنامه نویسی اصفهان چقدر طول می کشد؟

مدارک کاردانی در رشته کامپیوتر و رشته های مشابه معمولا به دو سال تحصیل نیاز دارد. اگر مسیر خودآموز را طی کنید، ممکن است بین شش تا ۱۲ ماه را صرف یادگیری کدنویسی کنید. اگر نگران سختی یادگیری کدنویسی هستید، ممکن است بخواهید یک برنامه ساختاریافته را به جای آموزش خودتان انتخاب کنید.

آیا کدنویسی شغل خوبی است؟

با وجود اخراج‌هایی که در حال حاضر در برخی شرکت‌ها ادامه دارد، کدنویسی یک انتخاب شغلی عالی و مهارتی است که هنوز در بازار حرفه‌ای به شدت دنبال می‌شود. دلیل آن در چشم انداز فناوری فزاینده ای است که بیشتر صنایع در نظر گرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا