خانه » مقالات » چگونه نقاشی را شروع کنیم؟

چگونه نقاشی را شروع کنیم؟

چگونه نقاشی رو شروع کنیم

اگر شما نیز علاقه دارید تا وارد دنیای هنر نقاشی شوید، با این سوال مواجه خواهید شد که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ شاید بارها شنیده باشید که برای نقاشی نیاز است تا حتما استعداد کافی را برای این هنر داشته باشید.  لازم است بگوییم که این تصور کاملاً اشتباه است و باعث شده تا افراد زیادی برای شروع نقاشی منصرف شوند. در حقیقت هنر نقاشی بیشتر از استعداد و علاقه به استمرار احتیاج دارد. افراد زیادی به این هنر علاقه داشته و به ‌دنبال بهترین راه برای آغاز آن هستند. بدون شک نقاشی یکی از جذاب‌ ترین هنرهای تجسمی بوده که اکثر افراد را به خود علاقه مند کرده ‌است.

ممکن است شما نیز سال مدت زمان زیادی در فکر شروع نقاشی باشید اما با مشکلات و چالش‌های مختلفی رو به ‌رو شوید. می ‌توان گفت که این هنر تجسمی محبوب رده‌ سنی نداشته و برای همه افراد در هر سنی مناسب است. برخی ترجیح می‌دهند از همان دوران کودکی به سراغ نقاشی رفته برخی دیگر در سنین بزرگسالی به این هنر علاقه‌ مند می ‌شوند. اما لازم است بدانید که برای شروع نقاشی باید به موارد مختلفی توجه کنید. برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها استعداد ذاتی برای تبدیل شدن به یک نقاش برجسته کافی است. اما این‌گونه نیست چراکه معیارهای زیادی برای یادگیری این هنر وجود دارد.

برای نقاشی باید از کجا شروع کرد؟

 

در رابطه با این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟  برای قدم گذاشتن در دنیای نقاشی مهم‌ ترین فاکتور علاقه و انگیزه شخصی شماست که باعث شده تا نقاشی کشیدن را به ‌اندازه‌ کافی دوست داشته باشید و از انجام آن نهایت لذت را ببرید.  نقاشی نوعی مهارت است که با تکرار و تمرین روز به ‌روز تقویت خواهد شد. پس باید در مسیری که قدم می ‌گذارید، صبور بوده و استمرار داشته باشید. همچنین بهتر است از خود برای نقاشی کشیدن انتظارات غیرمنطقی نداشته باشید و عجله نکنید. مهم نیست که از چه سنی قصد ورود به هنر جذاب نقاشی را دارید. مهم این است که از کاری که انتخاب می‌کنید نهایت لذت را تجربه کنید.

در این مسیر به ‌هیچ ‌وجه خود را با دیگر افراد مقایسه نکرده و تنها روی پیشرفت خود تمرکز کنید. بهتر است برای شروع در بهترین کلاس آموزش نقاشی اصفهان شرکت کرده و با اساتید حرفه ‌ای ارتباط برقرار کنید. خوب است این موضوع را قبول کنید که هر نقاش حرفه ‌ای که می ‌شناسید، روزی همانند شما مبتدی بوده ‌است. برای شروع این هنر لازم نیست همه‌ چیز را بدانید یا  یا تمامی وسایل را تهیه کنید. شما می‌توانید تنها با چند وسیله ساده همانند مداد، کاغذ،  پاکن و  تراش نقاشی را  شروع کنید. البته که نقاشی سبک‌های مختلفی دارد و بهتر است قبل ‌از هر چیزی سبک مورد علاقه خود را شناخته و درست از همان ابتدا در آن سبک مشغول به فعالیت شوید.

 برای یادگیری نقاشی چه چیزهایی مهم است؟

برای یادگیری نقاشی چه چیزهایی مهم است؟

 در پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ باید بگوییم که  فاکتورهای متعددی برای  برای شروع نقاشی وجود دارد. برای ‌این که بدانید از کجا برای نقاشی شروع کنید، نیاز است که گام‌هایی را برای رسیدن به این موفقیت در این هنر بردارید. به ‌منظور این ‌که به یک نقاش برجسته تبدیل شوید، بهتر است تا به موارد زیر توجه کنید:

 ۱) انتخاب هدف

 انتخاب هدف در هر زمینه‌ ای مهم است. این مسئله برای شروع هنر نقاشی نیز صدق می ‌کند.  برای شروع نقاشی بسیار مهم است که شما از همان ابتدای کار هدف خود را از تعیین کنید. این‌ که می‌خواهید در این مهارت حرفه ‌ای شوید، از آن کسب درآمد داشته باشید و یا به‌ عنوان تفریح به هنر نقاشی نگاه می‌ کنید. هر یک از این اهداف دارای مسیر متفاوتی بود و می‌تواند در  شروع شما تأثیر بسزایی داشته باشد. درصورتی‌که به این مورد توجه نکنید نمی‌توانید به هدف اصلی خود و از شروع نقاشی برسید.

 ۲) انتخاب سبک و تکنیک نقاشی

انتخاب سبک و تکنیک نقاشی

همان‌طورکه در بخش قبل گفتیم، نقاشی تکنیک‌ها و سبک ‌های متفاوتی دارد. در پاسخ به چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ باید بگوییم که لازم است تا در ابتدا تکنیک مورد علاقه خود را پیدا کنید.  تکنیک نقاشی نوعی روش است که با استفاده از آن می‌توان نقاشی را شروع کرد. تکنیک‌ های زیادی در این هنر وجود دارند که از جمله رایج ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نقاشی با مداد
 • نقاشی  با مداد رنگی
 • خودکار
 • هنر نقاشی با ماژیک
 • نقاشی با  گچ
 • نقاشی با ذغال یا  پاستل
 • آبرنگ
 • نقاشی با رنگ روغن و آکریلیک

 لازم است بدانید که هر یک از این تکنیک‌ها و قواعد مختص به خود را دارند. به‌ منظور شروع نقاشی می‌توانید هر یک از این تکنیک ‌ها را انتخاب کرده و وارد دنیای زیبای نقاشی شوید. برای این‌ که بدانید چگونه نقاشی را شروع کنیم؟   بهتر است در مورد محبوب ‌ترین تکنیک ‌های نقاشی توضیح دهیم.

 پرکاربرد ترین تکنیک ‌های نقاشی

همان ‌طورکه گفته شد، تکنیک ‌های زیادی در نقاشی وجود دارد که پرکاربردترین آن‌ها عبارتند از:

 ۱. سیاه ‌قلم

تکنیک سیاه قلم که شامل ترکیب نور و سایه می شود. این روش یکی از پایه ‌ترین  تکنیک‌های نقاشی بوده که سبک کلاسیکی دارد. در سیاه‌ قلم توجه به میزان تقارن و تضاد میان تاریکی و روشنی و کنترل صحیح آن ‌ها، بسیار مهم است.

 ۲. نقاشی با رنگ روغن

نقاشی با رنگ روغن

نقاشی با رنگ روغن نیز ازجمله تکنیک ‌های معروف بوده و همانند سیاه ‌قلم سبک کلاسیکی دارد. در این روش نیز از رنگ‌های روغنی و به‌ عنوان مواد اصلی جهت به تصویر کشیدن طرح ‌های مختلف استفاده می‌ شود. نقاشان با استفاده از این رنگ‌ها طرح‌های بسیار زیبایی را با جزئیات هرچه بیشتر روی کاغذ یا بوم نقاشی خلق می ‌کنند.

۳. نقاشی با پاستل گچی

نقاشی با پاستل گچی از جمله دیگر تکنیک های محبوب در نقاشی است. برای پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ بد نیست تا با این سبک  نقاشی نیز آشنا شوید. در این تکنیک با پاستل های گچی  روی سطوح متعددی همانند تخته، کاغذ و یا پانل ‌های بخصوصی کشیده می ‌شود.

این روش برای کشیدن تصاویری با ظرافت و رنگ ‌های ویژه مناسب است. روش  با پاستل گچی به نقاشان اجازه می‌دهد تا با استفاده از پاستل ها نقاشی‌های بسیار زیبا و سرزنده ای را با جزئیات دقیق روی سطوح مختلف خلق کنتد.

 ۴. نقاشی با رنگ آکریلیک

تکنیک دیگری که در نقاشی وجود دارد، استفاده از رنگ ‌های آکریلیک پلیمری است. این رنگ ‌ها با آب مخلوط شده و و خیلی سریع خشک می ‌شوند. بهترین سطح برای نقاشی با رنگ آکریلیک روی بوم یا کاغذ است. به دلیل این ‌که این رنگ ‌ها در مدت زمان کمی خشک می ‌شوند، برای نقاشی به‌ سرعت بالایی نیاز است. تمامی رنگ‌های آکریلیک بر پایه آب بوده و هیچ‌ گونه بوی بدی ندارند. به‌همین دلیل جهت استفاده در فضای باز می ‌توانند گزینه مناسبی باشند.

۵. نقاشی با  آبرنگ

 در پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ بهتر است بدانید که آبرنگ نیز ازجمله تکنیک‌های محبوب و بسیار زیبای نقاشی است. در این روش آبرنگ ماده اصلی می‌ باشد.  برای استفاده از رنگ‌های آبرنگ نیز باید از آب استفاده کرد. بهترین سطح نیز برای نقاشی با آبرنگ کاغذ است. برای ایجاد تصاویری شفاف با رنگ‌های بسیار جذاب این روش می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 ۶. نقاشی با گواش

 روش نقاشی با گواش نیز ازجمله دیگر روش‌های نقاشی  بر پایه آب است.  این تکنیک به این امکان را برای نقاشان فراهم کرده تا تصاویر زیبا با رنگ‌های مات را خلق کنید. و یکی از ویژگی‌های اصلی این روش نقاشی ثابت ماندن رنگ‌ ها است که سبب شده تا تابلوهای بسیار شکوهمندی با استفاده از این رنگ‌ها کشیده شود.

۷. نقاشی با  ویترای

نقاشی با ویترای

 در این بخش از پاسخ به سوال این‌ که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ بهتر است تا با تکنیک نقاشی ویترای نیز آشنا شوید.  این سبک بسیار منحصر به‌ فرد است. در این روش از نقاشی از رنگ ویترای که یک نوع رنگ مخصوص برای شیشه یا سطوح فلزی است، استفاده می ‌گردد. بعد از نقاشی با رنگ‌های ویترای و کلیه لوازم باید در معرض دمای بالا قرار گیرند تا رنگ ویترای کاملاً تثبیت شود.

 ۸. نقاشی دیجیتال

جدیدترین تکنیک نقاشی، نقاشی دیجیتال بوده که با استفاده از نرم‌ افزارهای کامپیوتری بخصوصی انجام می‌ شود. این تکنیک به نقاشان اجازه می‌ دهد تا تصاویر را روی صفحه‌ های نمایش دیجیتال خلق کنند و با استفاده از ابزارهای دیجیتال مختلف تمامی جزئیات و رنگ‌ها را روی صفحه صفحات اعمال نمایند.

 موارد بالا از جمله محبوب‌ترین و جدیدترین تکنیک ‌های نقاشی هستند. اگر شما نیز دوست دارید همه این تکنیک‌ها را یاد بگیرید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، ما به شما در کلاس نقاشی کمک خواهیم کرد. چراکه انتخاب سبک برای شروع نقاش بسیار مهم است.

 برای پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ به شما پیشنهاد می‌دهیم که از تکنیک نقاشی با مداد سیاه یا مداد یا مداد رنگی استفاده کنید. پس‌از گذراندن نقاشی در این تکنیک‌ها می ‌توانید به سراغ روش‌هایی همانند سیاه قلم و پاستل بروید. سپس زمانی‌که مهارت کافی رسیدید، می ‌توانید نقاشی با رنگ روغن یا آکریلیک ادامه دهید.  در آخر نیز آزادید تا به سراغ روش‌های با رنگ با آبرنگ، مرکب و حتی نقاشی دیجیتال بروید.

یاد گرفتن اصولی نقاشی

 در پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ باید بدانید که یاد گرفتن اصول نقاشی مهم‌ترین بخش است. نقاشی دارای قوانین و دستورالعمل‌هایی بوده که به شما کمک می‌کند تا تا تصاویری را که می‌خواهید به بهترین شکل ممکن روی سطوح مختلف خلق کنید. از جمله این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش چینش اشیاء و عناصر در صحنه
 • توجه به  نسبت اندازه‌های اندازه عناصر و  پرسپکتیو
 • سایه و نور
 • ترکیب رنگ‌ ها با یکدیگر
 • نحوه‌ به دست گرفتن مداد

 با توجه با یادگیری این اصول می‌توانید مهارت کافی را در نقاشی کسب کنید. برای تبدیل شدن به یک نقاش برجسته توصیه می ‌کنیم که با این اصول به ‌طور کامل آشنا شوید.

استفاده از منابع مختلف برای آموزش نقاشی

 به طور کلی برای یادگیری نقاشی منابع مفیدی وجود دارند که از جمله بهترین آن‌ها می ‌توان موارد زیر اشاره کرد:

 • کتاب آموزش نقاشی: این کتاب‌ها به‌ صورت جامع به شما در یادگیری تکنیک ‌ها و اصول کمک خواهند کرد. با استفاده از کتاب‌های آموزش نقاشی و تماشای تصاویر موجود در آن می‌توانید نحوه نقاشی را به‌صورت گام ‌به ‌گام آموزش ببینید. این کتاب‌ها برای افراد مبتدی تا پیشرفته مناسب هستند.
 •  شرکت در کلاس نقاشی: در حال ‌حاضر مراکز زیادی به برگزاری کلاس ‌های نقاشی در سطوح مختلف می ‌پردازند. شما می‌ توانید با توجه به علاقه خود و معیارهایی که مدنظر دارید، بهترین آموزشگاه نقاشی در اصفهان را پیدا کرده و با توجه به معیارهای خود یادگیری را شروع کنید.
 •  وب‌سایت آموزش نقاشی: در حال‌ حاضر وب ‌سایت های زیادی با عنوان  پلتفرم‌های آنلاین برای یادگیری نقاشی موجود هستند. با استفاده از این سایت ها  می‌توانید شما بدون پرداخت هیچ‌ گونه هزینه ‌ای نقاشی را از پایه تا مبتدی بیاموزید.

 انتخاب سبک نقاشی

انتخاب سبک نقاشی

 به‌منظور این ‌که بدانید چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ حتماً باید سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید.  سبک نقاشی نوعی روش است که نقاش در خلق آثار خود استفاده می ‌کنند. سبک‌ های نقاشی با توجه به زمان، مکان، فرهنگ، فلسفه و یا شخصیت نقاش تعریف خواهند شد. ازجمله به مهم‌ترین سبک‌های نقاشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رئالیسم
 • سورئالیسم
 • امپرسیونیسم
 • اکسپرسیونیسم
 • کلاسیسم
 • رمانتیسم
 • مینیاتور
 • مدرن

 برای شروع نقاشی باید این سبک های نقاشی را شناخته  و درنهایت یکی از آن‌ ها را انتخاب کنید.

 پیدا کردن ایده و ایجاد خلاقیت در نقاشی

 در ابتدای مسیر یادگیری نقاشی برای این که  بدانید چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ لازم نیست  از همان ابتدای راه ایده‌ های فوق ‌العاده ای  داشته باشید. در اول مسیر خود می ‌توانید از دیگر نقاش ها ایده بگیرید و حتی از روی نقاشی ‌های دیگر بکشید.  این کار باعث شد تا شما به‌ مرور زمان  دارای ایده‌های زیادی برای ایجاد طرح‌ها و تصاویر  شوید. درآخر نیز ذهن شما با این کار می ‌تواند برای ایده ‌پردازی و استفاده از خلاقیت آمادگی لازم را داشته و باعث شود تا شما بتوانید طرح‌های مخصوص خود را روی سطوح مختلف به تصویر بکشید.

 چطوری نقاشی بکشم؟ مراحل شروع نقاشی

چگونه نقاشی رو شروع کنیم

 در رابطه با این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ باید بگوییم که برای کشیدن نقاشی روش‌های مختلفی وجود دارد که به سبک و تکنیک شما وابسته خواهد بود. اما به‌ طور کلی می‌توانید برای شروع نقاشی مراحل زیر را بگذرانید:

 ۱. انتخاب موضوع نقاشی

موضوع نقاشی در واقع همان چیزی است که شما دوست دارید آن را به تصویر بکشید.  ممکن است موضوع نقاشی شما منظره، گل و حتی چهره باشد. برخی از افراد نیز برای نقاشی ترجیح می ‌دهند تا ا احساس، رؤیا و یا موضوعات فانتزی را به تصویر بکشند. به ‌منظور انتخاب موضوع می‌توانید از تمرینات قبلی و علاقه خود کمک بگیرید. البته که می‌توانید از اثر دیگر نقاشان نیز الگوبرداری کنید و در آن تغییراتی را ایجاد نمایید.

 ۲. طرح اولیه نقاشی

طرح اولیه همان طرح کلی است. در طرح اولیه نقاشی با استفاده از اشکال هندسی و خطوط، عناصر روی صفحه قرار خواهند گرفت. مهم‌ ترین هدف از طراحی اولیه تعیین جایگاه و اندازه عناصر نسبت ‌به یکدیگر می‌باشد. برای کشیدن طرح اولیه بهتر است از مداد ساده و یا رنگی استفاده کنید. بهتر است  تا حد امکان طرح اولیه خود را با فشار بسیار کم روی کاغذ و یا سطوح دیگر خلق کنید.

 ۳. توجه به جزئیات نقاشی

در رابطه با این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟  باید بگوییم  جزئیات نقاشی بسیار مهم هستند. جزئیات همان خطوط و شکل‌هایی هستند که باعث شد تا که طرح اولیه و فرم و حجم بگیرد. مهم‌ترین هدف از کشیدن جزئیات تعیین شکل اصلی و حالت نقاشی است. برای توجه به جزئیات ممکن است نیاز باشد تا از نور و سایه استفاده کنید تا بتوانید به عناصر مورد نظر خود بعد و حجم بدهید. در اغلب مواقع نیز ممکن است نیاز باشد تا از برخی از رنگ ‌ها استفاده کنید.

۴. بازبینی و رفع نقص ها

 در مرحله آخر نقاشی نیز لازم است تا طرح خود را بازبینی کرده و نواقص آن را اصلاح کنید. در این مرحله شما به نوعی کیفیت نقاشی خود را افزایش می‌دهید و همچنین می‌توانید از تکنیک‌های نظیر برجسته ‌سازی، تار کردن و  خط زدن نیز در طرح خود استفاده کنید.

 برای حرفه ‌ای شدن در نقاشی  چند ساعت تمرین کنیم؟

 در خصوص این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم و حرفه ‌ای شویم باید بگوییم که در وهله اول استمرار مهم ‌ترین فاکتور است. برای ‌اینک ه به یک نقاش حرفه‌ ای تبدیل شوید، تعداد ساعات تمرین در روزانه به‌ تنهایی نمی‌تواند کافی باشد. مهم ‌تر از ساعات تمرین، کیفیت و نظم در تمرینات نقاشی است که باید به‌ صورت روزانه برای آن برنامه‌ ریزی کرده و با چالش‌ های مختلف آن روبرو شوید. لازم است تا از خطاهای خود چیزهای جدیدی یاد بگیرید و سعی کنید هر بار آن‌ ها را بهتر اصلاح کنید.

همچنین لازم است تا از نظرات و انتقادات دیگران نیز بهره‌مند شوید. این ‌گونه می ‌توانید ایرادات خود را بهتر ببینید. آثار تمامی نقاشان را بررسی کرده و از آن‌ها الگوبرداری کنید.  تکنیک‌ها و سبک‌ های مختلف را نیز امتحان کرده تا درنهایت سبک مورد علاقه خود را بیابید.  می‌توان گفت که برای حرفه ‌ای شدن در نقاشی  حداقل ۲  الی ۴ ساعت تمرین در روز لازم است. همچنین این میزان تمرین نتیجه لازم را در ۳  الی ۵  ماه نمایان می ‌کند.  البته که تمامی این موارد در نهایت به میزان علاقه و اهداف شما بستگی خواهد داشت.

 برای شروع نقاشی به چه لوازمی نیاز است؟

برای شروع نقاشی به چه لوازمی نیاز است؟

 در پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ بد نیست تا با لوازمی که افراد مبتدی به آن نیاز دارند نیز آشنا شوید. با وجود این ‌که در بخش اول گفته شد که شما برای شروع  نقاشی نیاز به لوازمی زیادی ندارید و فقط می‌توانید با چند وسیله ساده همانند مداد، کاغذ، پاک ‌کن و تراش نقاشی را شروع کنید، اما و برای ادامه امتحان سبک‌ های مختلف  شما به یکسری از لوازم نیاز خواهید داشت که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می ‌شود:

 ۱) گوشه کاغذ

 گوشه کاغذ یک نوع قطعه است که روی میز طراحی شما قرار گرفته و با نوار چسب وصل می ‌شود. استفاده از گوشه کاغذ باعث جلوگیری از حرکت کاغذ در هنگام کشیدن طرح می ‌شود. برای استفاده از این قطعه باید چهار قطعه کاغذ را به شکل مثلثی بریده و هر کدام در گوشه‌های کاغذ نقاشی قرار بدهید. سپس با نوار چسب آن ‌ها را به میز طراحی وصل کنید.

 ۲) پالت رنگ

 پالت رنگ یک سطح یا ظرف است که برای قرار دادن و یا ترکیب رنگ‌ های مختلف در نقاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ و می‌توانند از جنس ‌های مختلف همانند سفال، شیشه، چوب یا پلاستیک باشند. در این پالت ها ها حفره هایی وجود دارد که می ‌تواند رنگ را داخل آن ریخته و ترکیب کنید. برای استفاده از این ابزار لازم است تا رنگ‌های اصلی را در حفره‌های قالب قرار داده و با فرچه یا کارت مخصوص آن‌ ها را ترکیب کنید. استفاده از این وسیله به شما کمک می ‌کند تا بهترین رنگ‌های مناسب را برای نقاشی خود درست کنید.

 ۳) محو کننده

  پاک کننده خط، محو کننده و یا پنسل به وسیله ‌ای گفته می‌شود که برای پاک کردن رنگ‌های اضافی نقاشی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این ابزار نیز در جنس‌ های کاغذی، دستمال، اسفنج و پنبه تولید می ‌شود که شما می‌توانید با فشار آن روی سطوح و رنگ‌ها و خطایی اضافی طرح خود را پاک کنید.  در واقع استفاده از این وسیله باعث شده تا نقاشی تمیزتر و ظریف ‌تری داشته باشید.

 نقاشان حرفه ‌ای به چه لوازمی نیاز دارند؟

برای پاسخ به این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ با لوازم نقاشان مبتدی آشنا شدید. حال بهتر است با با ابزار های مورد نیاز افراد حرفه‌ ای نیز آشنایی پیدا کنید. برای تبدیل شدن به یک نقاش برجسته به لوازم بیشتری احتیاج خواهید داشت. این وسایل می‌توانند در ایجاد خلق اثری شکوهمند و خاص، کمک بسزایی کنند. البته انتخاب هر یک از وسایل نیز درنهایت به سبک نقاشی وابسته خواهد بود. به‌ طورکلی لوازمی که نقاشان حرفه‌ای از آن استفاده می ‌کنند، عبارتند از:

 ۱. میز طراحی

میز طراحی میزی بوده که مختص به نقاشی طراحی و ساخته ‌شده است. این میز دارای یک صفحه قابل تنظیم بوده که باعث شد تا زاویه براساس نور و راحتی نقاش قابل تنظیم باشد. همچنین بخش‌هایی برای قرار دادن وسایل نقاشی نیز روی این میز تعبیه شده ‌است.

۲. اسپری نقاشی

 برای نقاشی روی سطوح بزرگ همانند دیوار، بوم و کاغذهای بسیار بزرگ از اسپری استفاده می ‌شود. اسپری‌ها شامل ترکیبی از رنگ و گاز بوده که به ‌صورت ذرات ریز به رو به بیرون پاشش می‌ کنند. با استفاده از این محصولات می توان رنگ‌ های شفاف را به ‌سرعت پخش کرده و روی سطوح مختلف بکشید. همچنین ایجاد جلوه ‌های مختلفی مثل سایه، تار و یا گرادیان نیز با استفاده از اسپری ممکن است.

 ۳. کاردک نقاشی

 در پاسخ در خصوص این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ باید گفت که یکی از لوازم نقاشان حرفه ‌ای کاردک بوده که می ‌تواند از جنس پلاستیک و یا فلز باشد.  این وسیله برای پخش کردن  یا خط کش کشیدن خط ‌های رنگی استفاده می‌شود. به ‌طور معمول در تکنیک نقاشی با رنگ روغن و آکریلیک کاردک بیشترین استفاده را دارد.

 ۴. چسب در نقاشی حرفه ای

 برای چسباندن عناصر مختلف روی سطوح نقاشی از چسب مخصوصی استفاده می ‌شود. چسب ها برای ایجاد سبک‌های خلاقانه و جدید همانند میکس مدیا بهترین گزینه ممکن هستند. با استفاده از چسب ها  شما می‌توانید عناصر مختلف همان پارچه ،عکس و یا کاغذ را روی سطح مورد نظر خود چسبانده و جلوه‌های جدیدی را ایجاد کنید.

نکات مهم برای یادگیری سریع نقاشی

نکات مهم برای یادگیری سریع نقاشی

در رابطه با این سوال که چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ قصد داریم تا چند نکته مهم برای تسریع در روند یادگیری به شما آموزش دهیم. به ‌طورکلی تسلط روی نقاشی همانند هر مهارت دیگری به زمان نیاز دارد. هم چنین لازم است تا شما آزمون ‌و خطا داشته باشید. برای این‌ که مهارت نقاشی را در مدت زمان کمتری یاد بگیرید، می ‌توانید در مقیاس کوچک ‌تر نقاشی را شروع کنید. شما می‌ توانید با خلق طرح ‌های کوچک سرعت خود را افزایش داده و همچنین با بخش‌های مختلف نقاشی آشنا شوید. متأسفانه در نقاشی اشتباهاتی وجود دارد که از که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب اشتباه مواد:  با توجه به این ‌که گفته شد مواد زیادی برای شروع نقاش نیاز نیست. لازم نیست تا شما از همان به سراغ لوازم گران بروید. اما بهتر است از مواد نامناسب نیز برای شروع استفاده نکنید.
 • مخلوط کردن بیش ‌ازحد رنگ ‌ها: به ‌جای مخلوط کردن دو رنگ کاملاً متفاوت بهتر است در ابتدا رنگ‌های نزدیک به یکدیگر را بر روی یک حالت با یکدیگر ترکیب کنید.
 • استفاده زیاد  از رنگ‌ ها: اکثر افراد مبتدی  از رنگ‌ها بیش ‌از حد نیاز استفاده می ‌کنند. بهتر است یا  ای یاد بگیرید رنگ‌ها را با از طریق خنثی ‌سازی ملایم‌تر کرده و طرح‌ های ظریف ‌تر و زیباتری را ایجاد کنید.

 چگونه وارد بازار کار نقاشی بشیم؟

 پس‌ از پاسخ به سوال چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ سوال دیگری که پیش می ‌آید که این است که چگونه از نقاشی درآمد داشته باشیم؟ به ‌طورکلی برای وارد شدن به بازار کار باید آثار خود را به نمایش بگذارید تا از این طریق در میان مردم شناخته شوید.  برای این کار روش‌های مختلف وی وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرکت در نمایشگاه‌ ها
 • فعالیت مجازی
 • پذیرفتن سفارشات نقاشی

سخن پایانی

نقاشی یک هنر بسیار محبوب و قدیمی است که شامل تکنیک ها و سبک های مختلفی می شود. بسیاری از افراد با تصور این که برای نقاشی نیاز به استعداد دارد، به علاقه خود توجه ای نداشته و هنز نقاشی را شروع نمی کنند. اما مهم ترین چیزی که در این هنر تجسمی مهم است، علاقه و استمرار می باشد. در صورتی که بتوانید از همان ابتدا سبک نقاشی مورد علاقه خود را بشناسید و تکنیک های مختلفی را یاد بگیرید، می توانید به یک نقاش حرفه ای تبدیل شوید. فراموش نکنید که عجله و مقایسه در این مسیر هیچ معنایی ندارد. در این مطلب به طور کامل برای این که بدانید چگونه نقاشی را شروع کنیم؟ شما را راهنمایی کردیم. تا با آگاهی بیشتری جهت شروع نقاشی اقدام کنید.

سوالات متداول

برای شروع نقاشی به چه چیزهایی نیاز دارم؟

برای شروع نقاشی، به لوازم اولیه ای مانند مداد، کاغذ، پاک کن، تراش و تخته رسم نیاز دارید. با این حال، با پیشرفت در نقاشی، ممکن است بخواهید از لوازم دیگری مانند رنگ، قلم مو، اسپری، کاردک و چسب نیز استفاده کنید.

چگونه می توانم نقاشی را شروع کنم؟

برای شروع نقاشی، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • موضوعی را انتخاب کنید: چیزی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید یا می خواهید به تصویر بکشید.
 • طرح اولیه را بکشید: با استفاده از مداد، خطوط کلی نقاشی خود را روی کاغذ ترسیم کنید.
 • جزئیات را اضافه کنید: شکل ها، خطوط و سایه ها را اضافه کنید تا نقاشی خود را واقع گرایانه تر کنید.
 • نقاشی خود را رنگ آمیزی کنید (اختیاری): اگر می خواهید، می توانید از رنگ برای افزودن رنگ و عمق به نقاشی خود استفاده کنید.
 • نقاشی خود را امضا و تاریخ گذاری کنید: پس از اتمام نقاشی، آن را امضا و تاریخ گذاری کنید.

بهترین راه برای یادگیری نقاشی چیست؟

بهترین راه برای یادگیری نقاشی، ترکیبی از تمرین، مطالعه و دریافت بازخورد است. می توانید با شرکت در کلاس های نقاشی، مطالعه کتاب ها و مقالات آموزشی یا تماشای فیلم های آموزشی نقاشی شروع کنید. همچنین می توانید با به اشتراک گذاشتن نقاشی های خود با دیگران و دریافت بازخورد آنها، مهارت های خود را ارتقا دهید.

چقدر طول می کشد تا نقاشی را یاد بگیرم؟

زمان لازم برای یادگیری نقاشی به عوامل مختلفی از جمله استعداد، تعهد و زمان تمرین شما بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است اصول اولیه را در عرض چند ماه یاد بگیرند، در حالی که برخی دیگر ممکن است سال ها طول بکشد تا به سطح مهارت مورد نظر خود برسند. مهم ترین چیز این است که صبور باشید، به تمرین ادامه دهید و از فرآیند یادگیری لذت ببرید.

آیا برای نقاشی به استعداد نیاز دارم؟

در حالی که استعداد مطمئناً می تواند به شما در تبدیل شدن به یک نقاش موفق کمک کند، اما ضروری نیست. با سخت کوشی، فداکاری و تمایل به یادگیری، هر کسی می تواند نقاشی را یاد بگیرد و آثار هنری زیبا خلق کند.

❓ بهترین سن برای شروع نقاشی چیست؟

هیچ وقت برای شروع نقاشی دیر نیست. کودکان می توانند از سنین پایین نقاشی را شروع کنند تا خلاقیت و مهارت های حرکتی ظریف خود را توسعه دهند. بزرگسالان نیز می توانند از نقاشی برای آرامش، خودآگاهی و بیان خود لذت ببرند.

❓ چه نوع نقاشی را باید شروع کنم؟

هیچ پاسخ واحدی برای این سوال وجود ندارد. نوع نقاشی که باید شروع کنید به علایق، سبک و اهداف شما بستگی دارد. برخی از انواع محبوب نقاشی عبارتند از:

 • طراحی: استفاده از مداد، زغال یا سایر مواد برای ایجاد تصاویر روی کاغذ.
 • نقاشی: استفاده از رنگ برای ایجاد تصاویر روی بوم، کاغذ یا سایر سطوح.
 • آبرنگ: استفاده از رنگ های آبرنگ رقیق شده با آب برای ایجاد تصاویر ظریف و شفاف.
 • نقاشی روغن: استفاده از رنگ های روغنی برای ایجاد تصاویر با جزئیات و ماندگاری بالا.
 • هنر دیجیتال: استفاده از نرم افزار کامپیوتری برای ایجاد تصاویر و نقاشی ها.

❓ مهمترین چیز در مورد شروع نقاشی چیست؟

مهمترین چیز در مورد شروع نقاشی این است که از آن لذت ببرید. خلاق باشید، چیزهای جدید را امتحان کنید و از فرآیند یادگیری و خلق هنر لذت ببرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا